БІЛЬ У СПИНІ: ПРИЧИНИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ
Біль у спині – це проблема, з якою рано чи пізно стикається кожна людина у будь-якому віці.
Біль у спині може бути гострим (термін – «люмбаго», у повсякденному житті його часто називають «прострілом»). Цей вид болю може бути наслідком забиттів або травм, переохолодження чи підняття важких речей. Часто гострий біль є природною реакцією організму на травми та інші ушкодження.
Гострий біль може тривати від кількох годин до шести тижнів. При перших нападах скористайтеся знеболювальними та протизапальними засобами.
Другий вид болю – підгострий біль. Підгострий біль діагностують, якщо больові відчуття не вщухають протягом 6-12 тижнів.
Третій вид болю – хронічний. Лікар діагностує хронічний біль, якщо больові відчуття зберігаються у пацієнта понад 12 тижнів. При підгострому і хронічному болю необхідно негайно звернутися до спеціаліста.
Біль у спині може непокоїти людей усіх вікових груп, але до хронічного болю найбільш схильні люди літнього віку. Це пов’язано з тим, що, чим людина старша, тим більше її хребет зазнає дегенеративних змін.
Як відомо, будь-яким больовим відчуттям і хворобам краще запобігти, ніж їх лікувати. Давайте розглянемо основні причини, через які Вас може непокоїти біль у спині.
МОЖЛИВІ ПРИЧИНИ БОЛЮ У СПИНІ
- скелетно-м’язові зміни (розтяжіння, травми м’язів чи суглобів хребта);
- тривале статичне навантаження (наприклад, «сидяча» робота, відсутність фізичної активності);
- зайва вага;
- монотонна фізична робота;
- метастатичні пухлини хребта;
- найрізноманітніші запалення та інфекційні захворювання;
- вроджена або набута патологія суглобів хребта;
- радикуліт (радикулопатія);
- депресія, постійні стреси.
Це перелік найпоширеніших причини, які можуть викликати біль у спині. Не забувайте, що будь-яким больовим відчуттям і хворобам краще запобігти, ніж їх лікувати.
ПРОФІЛАКТИКА БОЛЮ У СПИНІ
- Якщо у Вас «сидяча» робота, то обов’язково вставайте і розминайтеся кожні 45-60 хвилин. Немаловажно й сидіти правильно. Тримайте спину прямо, обіпріться на спинку стільця, прийміть комфортне положення, розправте плечі. Ноги мають торкатися підлоги (якщо це не так, відрегулюйте висоту стільця чи знайдіть собі новий).
- Дотримуйтесь оптимального рухового режиму і починайте ранок із гімнастики (можете проконсультуватися зі спеціалістом, який складе Вам оптимальний курс лікувальної гімнастики). Гуляйте якомога більше. Навіть якщо Ви їдете на роботу на авто, знаходьте у будні трохи часу, аби прогулятися. Придбайте собі крокомір і рахуйте, скільки кроків Ви робите на день (потрібно не менше 10 000).
- Слідкуйте за своєю вагою, вона не повинна бути понаднормовою чи недостатньою. Скористайтеся нашим калькулятором ІМТ, він допоможе Вам посередньо визначити, чи в нормі вага Вашого тіла.
- Не піднімайте важких речей (понад 5-6 кг – якщо Ви жінка, понад 8 кг – якщо Ви чоловік). Якщо ж таки доводиться, рівномірно розподіляйте вагу на обидві руки.
- Пам’ятайте, що біль може прихопити раптово і будь-де. Дуже важливо, щоб у Вас завжди був із собою знеболювальний і протизапальний засіб.
- Будьте обачними, займаючись найбільш травматичними видами спорту, наприклад, гірськими лижами, боксом тощо. Краще займіться плаванням – це не тільки корисний вид спорту як для спини, так і для суглобів, а й відмінна активність, яка допоможе Вам відпочити та підняти настрій.
- Якщо Вам доводиться довго стояти/сидіти (наприклад, у черзі), то старайтеся змінювати позу кожні 15 хвилин. Якщо стоїте – обіпріться на що-небудь, наприклад на стіну.
- Не нервуйте. Старайтеся підтримувати сприятливий психологічний мікроклімат вдома і на роботі – ставтесь до проблем спокійно, не переживайте, не мучте себе негативними думками, а шукайте вихід із ситуації, що склалася.
- Не спіть на надто жорсткому чи м’якому матраці. Краще - придбати спеціальний ортопедичний матрац.
- Якщо є можливість, запишіться на курс профілактичного масажу. Це допоможе Вам підтримувати м’язи в тонусі.
- Останній пункт у нашому списку, але не останній за важливістю: якщо біль у спині непокоїть Вас регулярно, хай навіть біль цілком терпимий, – зверніться до спеціаліста. Більшість людей не може самостійно визначити причину болю, від якої залежить вибір необхідного методу лікування.
ЛІКУВАННЯ БОЛЮ У СПИНІ
Оптимальний курс лікування може призначити тільки спеціаліст. Перший і найважливіший крок – записатися на прийом до лікаря.
До якого лікаря звернутися? Спершу Вам варто звернутися до терапевта, а потім він, в залежності від симптомів, направить Вас до потрібного спеціаліста. У більшості випадків – це невролог чи вертебролог.
Яке лікування можуть призначити? Залежно від конкретного захворювання, яке діагностується спеціалістом, можуть рекомендувати лікувальний масаж, лікувальну гімнастику, медикаментозне лікування, психотерапевтичні засоби. У деяких випадках необхідно хірургічне втручання.
Будьте здорові та ніколи не пускайте хвороби на самоплив!