БІЛЬ У СУГЛОБАХ: ПРИЧИНИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ

Щоб зрозуміти, наскільки часто людей непокоїть біль у суглобах, звернімося до статистики. У науковій статті «Распостраненность суставных жалоб среди населения г. Иваново» С. Є. М’ясоєдова, О. О. Кожевникова, Н. В. Корягіна, О. Є. Сурикова и О. Є. М’ясоєдова поділилися результатами дослідження, яке було проведено серед дорослого населення м. Іваново віком від 18 до 90 років. Для проведення дослідження співробітники ГУ Інституту ревматології РАМН розробили скринувальну анкету. У дослідженні брали участь 4000 осіб. Результати свідчать про високу поширеність скарг на біль у колінних та/або тазостегнових суглобах (у 39% респондентів). У категорії робітників скарги на суглобовий біль зустрічалися частіше, ніж у категорії службовців. Це дає змогу зробити висновок про те, що професійну діяльність можна розглядати як фактор ризику розвитку суглобової патології.

Слід відзначити, що артралгія (біль у суглобах) може бути самостійним захворюванням, а може – провісником інших хвороб (наприклад, остеоартроза, хвороби Стілла, хвороби Шегрена та ін.).

Причини болю в суглобах досить різноманітні, найбільш поширеними з них є:

  • неправильне харчування;
  • зайва вага;
  • малорухливий спосіб життя;
  • найрізноманітніші захворювання (наприклад, артрит, артроз, подагра та ін.);
  • депресія та/або постійні переживання і стресові ситуації;
  • травми опорно-рухового апарату;
  • сильні переохолодження.

ПРОФІЛАКТИКА БОЛЮ У СУГЛОБАХ:

Якщо Ви вчасно застосуєте профілактичні засоби, то зможете уникнути артралгії. Отже, щоб попередити біль у суглобах, необхідно:

  • Дотримуватися правильного раціону харчування для суглобів. 
    Це не дієта, якої достатньо дотримуватися кілька тижнів, це – раціон харчування, який має стати частиною Вашого життя. Вітаміни C, D і E, кальцій – друзі ваших суглобів. Надайте перевагу рибі та морепродуктам, їжте зранку вівсянку, перестаньте додатково підсолювати їжу, замініть солодке на курагу і чорнослив.

  • Слідкувати за своєю вагою. 
    Для суглобів є небезпечною як зайва, так і недостатня вага. Скористайтеся калькулятором ІМТ, він допоможе посередньо оцінити, чи в нормі маса Вашого тіла.

  • Дотримуватись оптимального рухового режиму.
    Заведіть собі собаку і гуляйте з нею тричі на день. Якщо не запізнюєтесь, то виходьте з транспорту за одну-дві зупинки від місця призначення, а відстань, що залишилася, проходьте пішки. Розпочинайте ранок з лікувальної гімнастики (призначити курс ЛГ може тільки Ваш лікар). Робіть перерви на роботі кожні 45-60 хвилин, використовуйте цей час, щоб встати з-за столу і трохи розім’ятися. Займіться плаванням – це не тільки допоможе Вам підтримувати здоров’я суглобів, а й поліпшить настрій, дозволить відпочити після напружених робочих буднів чи зустріти черговий день з новими силами.

  • Берегти себе – уникати будь-яких травм. 
    Не займайтеся травмонебезпечними видами спорту (наприклад, гірськолижним спортом і боксом). Носіть зручне, малоковзке взуття. Уникайте взуття на високих підборах (понад 5 см). Якщо на вулиці ожеледь, пересувайтеся повільно, уникайте падінь, якщо все ж таки відчуваєте, що падаєте, – падайте правильно, щоб мінімізувати травми (групуйтеся – зігніть ноги в колінах, притисніть голову до підборіддя, а лікті – до боків).

  • Вдягатися по погоді. 
    Уникайте переохолодження, тримайте ноги у теплі. Згадайте дитинство, тоді Ви точно не забували вдягати головний убір, рукавиці й шарф.

  • Берегти свої нерви. 
    Багато людей недооцінюють важливість правильного психологічного настрою. А даремно, він безпосередньо впливає на фізичний стан. Подивіться на неприємності з іншого боку. Можете розв’язати проблему – розв’яжіть, якщо ні, то не нервуйте і згадайте, що Ваші нерви справі не допоможуть. Вчіться думати позитивно, набувати з кожної ситуації досвід. Оточуйте себе людьми, які підбадьорюватимуть Вас. Зрозумійте, що важлива не стільки ситуація, в якій Ви опинилися, скільки ваша реакція на неї.

  • При перших симптомах артралгії звертатися до лікаря. 
    Симптомами можуть бути будь-який біль (сильний, помірний, слабкий, гострий, ниючий, тягнучий, пульсуючий тощо) в одному чи кількох суглобах, набряк у ділянці суглоба, почервоніння суглоба, деформація суглоба.

ЛІКУВАННЯ БОЛЮ У СУГЛОБАХ:

Якщо Ви впевнені, що біль у суглобах має разовий характер (наприклад, від фізичного перевантаження), і Ви зможете позбутися його самостійно, то підберіть собі гарний знеболювальний і протизапальний препарат для зовнішнього застосування (наприклад, Випросал В®), дотримуйтесь раціону харчування, що є корисним для суглобів, та ведіть здоровий спосіб життя.

Якщо після 10 днів такого режиму Ви все одно відчуваєте біль, зверніться до терапевта, який випише Вам направлення до спеціаліста.

Не зневажайте своїм здоров’ям – якщо біль не проходить, негайно зверніться до лікаря.

Нагору