ТРАВМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ: ВИДИ, ЯК ПОПЕРЕДИТИ, ЯК ЛІКУВАТИ

Травми опорно-рухового апарату – це проблема, з якою стикалася чи не кожна людина. Хоч хто із нас не падав на льоду чи асфальті. «Я підвернув ногу» – цю фразу хоч би раз у житті говорив кожен.

За підтвердженням звернімося до статистики. У науковій статті «Анализ структуры совмещенной и множественной травмы опорно-двигательного аппарата» Селіверстов П. А., Шапкін Ю. Г. і Акрамов І. Е. діляться результатами дослідження, проведеного у травматологічному відділенні МЗОЗ «Міська клінічна лікарня № 6 ім. Академіка В. М. Кошелєва» у м. Саратові. За результатами дослідження, у період з 2010 по 2013 рр. у травматологічному відділенні перебувало на лікуванні 100 пацієнтів зі сполученою і множинною травмою опорно-рухового апарату. 70% хворих перебували у працездатному віці. Вкрай тяжка травма була визначена у чотирьох постраждалих, тяжка травма – у 82, травма середньої тяжкості – у 14 осіб. 

Варто зазначити, що це статистика лише по одній лікарні в одному з міст. Також слід урахувати, що багато людей не звертаються по допомогу до спеціалістів. 

Дуже важливо знати, як попередити травми опорно-рухового апарату і в яких випадках необхідно негайно звернутися до лікаря. Саме про це ми сьогодні й поговоримо. 

ТРАВМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ДОСИТЬ РІЗНОМАНІТНІ, УМОВНО ЇХ МОЖНА ПОДІЛИТИ НА ТАКІ ВИДИ:

 • відкриті та закриті переломи;
 • тріщини;
 • вивихи;
 • розтяжіння чи розриви зв’язок;
 • забиття.

ЯК ПОПЕРЕДИТИ ТРАВМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ?

 • Зверніть увагу на своє взуття. 
  У першу чергу – воно має бути зручним, а потім можна вже подумати про моду. Уникайте взуття на високих підборах (понад 5 см) – воно не тільки збільшує ризик вивихів і розтяжінь, але й створює додаткове навантаження на Ваші суглоби. 
  Якщо на вулиці ожеледиця, то Ваше взуття має бути малоковзним. 
 • Займаючись спортом, використовуйте засоби захисту і пам’ятайте про техніку безпеки. 
  Для кожного виду спорту свої засоби захисту, але найпоширеніші це: шолом, налокітники, наколінники, захисні рукавички і жилет зі світловідбивачами. 

  Приступаючи до занять спортом, ознайомтеся з технікою безпеки та/або пройдіть інструктаж у тренера. Не забувайте про те, що будь-якому тренуванню має передувати розминка. Якщо Ви займаєтеся спортом регулярно, підберіть собі гарну розігрівальну мазь (наприклад, Випросал В®).

 • Пересувайтеся вулицею правильно. 
  Ніколи не поспішайте. Поспіх – поганий супутник, який призводить до багатьох травм. Ідіть в оптимальному темпі, не робіть розмашистих кроків, нахиліть тулуб трохи уперед, залиште хоча б одну руку вільною від сумок, пакетів тощо. 

 • Якщо Ви відчуваєте, що падаєте, постарайтеся облегшити падіння. 
  Згадайте уроки фізкультури – згрупуйтеся. Притисніть підборіддя до грудей, а лікті – до боків, трохи зігніть ноги в колінах. Після падіння оцініть свій стан – якщо Ви не відчуваєте болю, у Вас не паморочиться голова, не темніє в очах, немає позивів до нудоти та Ви розумієте, що відбулися легким переляком, – продовжуйте йти. Якщо ж є хоч би один із цих симптомів – попросіть допомоги у перехожих, можливо, Вам необхідно викликати швидку допомогу. 

 • «Слухайте» свій організм. 
  Організм завжди сигналізує нам, якщо з ним щось негаразд. Якщо Ви відчуваєте млявість та втому – відмовтеся на деякий час від тренувань. Якщо Ви голодні, перевтомилися чи погано виспались, – не беріть участь в активній діяльності. 

ЯК ЛІКУВАТИ ТРАВМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ:

Самолікуванням можна тільки посилити травми. Необхідно звернутися до травматологічного пункту чи викликати швидку допомогу, якщо Ви не в змозі самостійно дістатися травмпункту. 

В ЯКИХ ВИПАДКАХ НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ:

 • Будь-який біль (сильний, середній, слабкий). Навіть якщо Ви вважаєте, що біль цілком терпимий, зверніться до лікаря. Краще зайвий раз пройти обстеження, ніж «запустити» проблему;
 • Деформування травмованої ділянки;
 • Припухлість чи набряк травмованої ділянки; 
 • Зміна кольору шкіри травмованої ділянки;
 • Запаморочення, висока температура, позиви до нудоти, відчуття, ніби підломлюються ноги, – якщо Ви відчуваєте, що після травми у Вас з’явилися ці симптоми, то терміново зверніться до спеціаліста.

Будьте обережні та старайтеся не допустити травм! Якщо неприємність усе ж сталася, то не сподівайтеся на «саме минеться», а якомога швидше зверніться по допомогу до лікаря.

травмИ опорно-РУХОВого апаратУ досИТЬ рІзноМАНІТНІ, уМовно Їх можнА ПОдІлитИ на ТАКІ видИ:
Нагору